w

SCHRÁNKA DŮVĚRY: Odpovědi na Vaše dotazy

Dobry den, mam dotaz. Jsem vdana a s manzelem mame spolecne 2 deti. Manzel podnika a bohuzel se mu moc nedari. Dluhy nema, nicmene nechce opustit svou cinnost, kterou dela pres 20 let a porad doufa, ze bude lip. Ja uz tomu neverim a nedokazu ho presvedcit at se necha zamestnat. Je mu 46 let. Stale mu rikam, ze nemoci se starim prichazeji. Kdyby onemocnel dlouhodobe nebude mit na zaplaceni nakladu spojenych s podnikanim. A ja to za nej platit nejsem schopna ani ochotna. Muj dotaz zni lze uzavrit i v dobe manzelstvi smlouvu o tom abych nebyla povinna platit za manzela a pripadne dedictvi z me strany nepripadlo i na nej. Dekuji za odpoved

Sarka S.

2019-08-08

šDobrý den, 

děkujeme za Váš dotaz do naší schránky důvěry. Popisujete rodinnou situaci, kdy manžel ne příliš úspěšně podniká. Dotazujete se, zda jde uzavřít smlouva o neplacení dluhů za manžela, případně aby Vaše dědictví nepřipadlo na něj.

Na Váš dotaz lze odpovědět v několika rovinách, nevím v čem a v jakém režimu Váš manžel podniká. Jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), nebo má založenu společnost s ručením omezeným (s.r.o.)? Ve druhém případě je odpověď jednoznačná, kdy dluhy společnosti, můžeme zjednodušeně říci, se hradí pouze do výše majetku firmy. V prvním případě je možno ochránit Vaši část společného majetku tzv. zúžením společného jmění manželů (SJM)-smluvený režim, kdy smlouvu je potřeba sepsat u notáře a zapsat do veřejného seznamu.

  

Smluvený režim  

§ 716 NOZ
(1) Snoubenci a manželé si mohou ujednat manželský majetkový režim odlišný od zákonného režimu. Ujednají-li si smluvený režim manželé, upraví zpravidla své povinnosti a práva týkající se již existujícího společného jmění. Ujedná-li se pro smluvený režim zpětný účinek, nepřihlíží se k tomu.
(2) Smlouva o manželském majetkovém režimu vyžaduje formu veřejné listiny.

 

Pokud byste měla příjmy z dědictví, toto sice není součástí SJM, je to Váš výlučný majetek, ale nelze zcela vyloučit, že v mimořádném případě (např. dluh vzniklý ze smlouvy z nedodělané zakázky) by nebyl vůbec postižen exekucí. Doporučuji, pokud se stane, že manžel nebude moci vykonávat výdělečnou činnost z podnikání, vyhledat pomoc odborníka a poradit se jak situaci řešit, aby nevznikly, popřípadě nenarůstaly dluhy.

 S pozdravem

Schránka důvěry

 

Jak mám setřít kluka když má keci ze Kouřim ?
karkulka

2017-01-02

Dobrý den,

odpověď na Vaši otázku „Jak mám setřít kluka když má keci ze kouřím“ bohužel neumím odpovědět. Ke konkrétní odpovědi bych musela znát více podrobností, abychom celou situaci rozebrali jak z pohledu Vašeho tak možná i z pohledu kluka, který má připomínky k Vašemu kouření.

Přejeme Vám nalezení slov k vzájemnému porozumění a také samozřejmě hodně zdraví a štěstí v roce 2017.

S pozdravem

Schránka důvěry

dobrýden je mi 24 let a mám 3lete dite muj přitel mě psychicky a i fyzicky týrá už 5let několikraát jsem na něho zavolala policii a ty ho vyhodily jelikož není v nájemní smlouvě ta jejen na mě a já mu vždy odpustila ale asi tři měsíce k němu už nic necítím nevím na koho se obrátit s prosbou jak mám jít na azyl když je nájemni smlova na mě jen na mě a potřebuji aby to nevědel ale mám strach nevím jak ten bytodevzdat on mi tu nedá pokoj a já mám strach a to jsem k tomu ještě minulí měsíc pracovala a nevím jestli mám nárok na příspěvek na bydleni mam jen rd přispěvek 4300 a stanovene vyživne 2000 prosím poradte nevím jak dál spěchá. pavlina
Pavlina

2016-04-19

Dobrý den Pavlíno, děkujeme za Váš dotaz a důvěru v naší schránku.

Pavlíno, popisujete agresivní chování Vašeho přítele, kdy v minulosti byl policií „vyhozen“ z bytu na základě jeho agresivního chování a nájemní smlouvy, kde jste uvedena pouze Vy. V současné době nevíte jak jít na „azyl“, předpokládám, že byste chtěla využít služeb azylového domu pro ženy, ubytovat se v některém, ukončit nájemní smlouvu, která je na Vaše jméno a to vše diskrétně, aby se o tom Váš partner nedozvěděl. Dále se zajímáte, zda máte nárok na příspěvek na bydlení, když pobíráte rodičovský příspěvek 4300,-Kč, stanovené výživné 2000,-Kč a minulý měsíc jste ještě pracovala.

Velkým problémem pro Vás je agresivní chování Vašeho partnera, jak sama píšete, přítel Vás psychicky i fyzicky týrá už 5 let. Pavlíno, nikdo nemá právo se k Vám agresivně chovat, toto chování není normální a je zákonem postižitelné.Týráním psychickým a fyzickým, domácím násilím se již dlouhodobě zabývají intervenční centra, doporučuji Vám objednat se ke konzultaci v místě, nebo blízkosti Vašeho bydliště. Zde můžete s pracovnicí řešit celou situaci. Pokud pracovnice nebude znát na některou z Vašich otázek odpověď, věřím, že Vám předá kontakty na organizace a instituce, které Vám s řešením pomohou.

http://www.domacinasili.cz/intervencni-centra/adresar-intervencnich-center-cr-kontakty-pro-verejnost/

Co je to domácí násilí, jak k němu přistupovat, jak se bránit se můžete dozvědět mimo jiné i na našem webu v záložce domácí násilí.

Pravidla pro skončení nájmu bytu se řídí Novým občanským zákoníkem, zákon č. 89/2012 Sb. §2286; §2287 a §2288. Nedokážu Vám odpovědět konkrétně, jakým způsobem nájem diskrétně ukončit, protože nemám k dispozici nájemní smlouvu a nemůžu si přečíst podmínky této smlouvy.
Azylové bydlení si můžete rezervovat a doptat se na podmínky ubytování. Níže přikládám odkaz, kde máte možnost si vybrat Vám vyhovující azylový dům.

http://www.azylovedomy.cz/

Konkrétní odpověď Vám nedokážu dát ani na dotaz zda máte nárok na příspěvek na bydlení. K tomu, abych mohla říci, že máte či nemáte nárok na dávku je potřeba mnohem více informací které nemám ( např. jaké máte náklady na bydlení, kdo bude s Vámi společně posuzován, jaké jste měla příjmy v minulém čtvrtletí…). Tady bych Vám doporučila osobní návštěvu úřadu práce-oddělení státní sociální podpory a zde se zeptat pracovnice zda máte nárok na příspěvek na bydlení. Jaké máme sociální dávky a kdy nám mohou být přiznány se dozvíte na níže uvedených odkazech.

http://www.mpsv.cz/cs/2 

http://www.mpsv.cz/cs/5

Pavlíno, přejeme Vám, aby se Vám podařilo Vaši těžkou životní situaci vyřešit a Vy i s Vaším tříletým dítětem, které má nárok na spokojené a klidné dětství, jste mohli žít beze strachu a v klidu. Pokud byste měla nějaké dotazy, potřebovala něco upřesnit, pište, jsme tu pro Vás.

S pozdravem

Schránka důvěry